Tradycje bożonarodzeniowe za granicą

tradycje_bozonarodzeniowe.jpg


Święta Bożego Narodzenia kojarzą się większości nam z choinką, Wigilią, rodzinnym gronem. Każdy kraj ma swoje tradycje, które nie są znane innym. Sprawdźmy zatem, jakie tradycje bożonarodzeniowe posiadają inne narodowości.

Szopka bożonarodzeniowa
Szopka bożonarodzeniowa to element dekoracyjny pojawiający się w okresie świątecznym w każdym kościele w Polsce.
W Hiszpanii tymczasem szopka bożonarodzeniowa różni się nieco swoim wyglądem, ściślej, jej wnętrzem. W każdej z nich, zwłaszcza w północno-wschodniej Hiszpanii w jednym z rogów szopki znajdziemy postać, która wzbudza wiele kontrowersji. Nazywana jest ona „El Caganer”. Figurka ta robi kupę.
El Caganer to wprowadzenie do szopki elementu humorystycznego, dlatego często w postaci tej doszukać można się podobieństwa do osoby sławnej, Baracka Obamy czy Benedykta XVI.
Figurka ma także wymowę symboliczną. Zwraca uwagę na równość wszystkich ludzi czy naturalizm.

Święty Mikołaj
Święta poprzedzone są przyjściem, zwłaszcza do dzieci, świętego Mikołaja. W naszej tradycji Mikołaj wręcza grzecznym dzieciom prezenty, zaś niegrzecznym rózgi. Jego pomocnicami są często aniołki. Nieco inaczej sprawa wygląda w Holandii. Tam pomocnikiem świętego Mikołaja (Sinterklaas) jest Czarny Piotruś (Zwarte Piet), którego strój jest bardzo jaskrawy, sam Piotruś jest natomiast czarnoskóry.
Legenda głosi, że Piet to chłopiec o imieniu Petrus, którego kupił na targu niewolników Sinterklaas, aby dać mu wolność. Petrus, będąc wdzięcznym, pozostał u swojego wybawcy pomagając mu. Inna legenda głosi, że Piet był pomocnikiem kominiarza, który bardzo sprawnie chodził po dachach. Z tego też powodu Piet wyposażony jest w niewielka miotełkę.

Choinka
Na choince wiszą głównie bombki i inne ozdoby. Okazuje się, że za naszą zachodnią granicą tradycją jest wieszanie na choince zielonego ogórka. Ta osoba, która jako pierwsza znajdzie go, otrzyma dodatkowy prezent lub będzie mogła jako pierwsza rozpakować go.

Rozbijanie Piniaty
W krajach latynoskich zwyczajem bożonarodzeniowym jest rozbijanie papierowej kuli (Piniaty) lub figurki wypełnionej słodyczami przez najmłodszego członka rodziny. Zwyczaj ten został zapożyczony od Indian i przeniesiony do Stanów Zjednoczonych i Europy. Tu jest on wykorzystywany często na balach z okazji urodzin.
Kolejną tradycją hiszpańską jest ustawianie 8 grudnia przed domami drewnianych pieńków z wymalowanymi oczami, okrytych kocami. Pod nimi rodzice aż do Wigilii ukrywają smakołyki dla swoich pociech. Pieńki karmione są winem, chlebem lub owocami.

Każdy kraj ma swoje tradycje. Zapraszamy do dzielenia się Waszymi wiadomościami na ten temat.

Your rating: Brak Srednia: 2.5 (2 votes)

Piękna i tania biżuteria artystyczna - Zobacz