Retro jest trendy czy passe?

skrzynka.jpg


Zawsze trendy! Żeby to zrozumieć należy dowiedzieć się czym jest styl retro? To nawiązywanie we współczesnej kulturze, modzie, światopoglądzie, designie do niedalekiej przeszłości, której elementy uznawane były niegdyś za niezbyt modne i atrakcyjne. Zobacz ciekawe prezenty na święta.

Elementy retro to przywołanie dawnych czasów w nowe odsłonie, z nową twarzą oraz świeżością. Coś, co kiedyś kojarzone było ze szczytem kiczu w nowym retro – wydaniu może stanowić prawdziwą perełkę. W stylu retro chodzi bowiem także o to, by pokazać i wyeksponować zalety rzeczy z poprzedniej „epoki”. Styl vintage dość mocno odznacza się w dekoracji wnętrz. Wielu designerów oraz projektantów mebli wzoruje się na przedmiotach z czasów np. polskiego PRL-u. Kiedyś niemodne były oznaką tandety i złego gustu, dzisiaj są rozchwytywane.

Z nowym „lookiem” zyskały także nowe życie i zainteresowanie. Właściwie każdemu z nas przyjdzie do głowy chociaż jeden meble, który był „kultowy” w latach 70 – tych. W większości mieszkań stały lakierowane meblościanki, z barkiem, szafą i bieliźniarką, obowiązkowo wykończone w wysokim połysku. Teraz takie meble mogą błyszczeć co najwyżej różnokolorowym lacobelem, ale za to ich nowoczesny wygląd z jednej strony przypomina meble sprzed lat, a z drugiej wykończenie modne współcześnie. Kultowe także były siedziska – fotele, pufy czy taborety.

Kto nie pamięta typowych foteli z tamtych czasów...? Twarde, wypełnione czymś szeleszczącym, w szaro – burym obiciu, z drewnianymi poręczami – teraz obite są ciekawą tkaniną, wypełnione tak, że przyjemnie się na nich siedzi, a poręcze polakierowane są z poszanowaniem zasad ekologii. Tak samo jak taborety, szczególnie te na trzech nogach, których stabilność pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie mają nowe wypełnienia, dobrze wyważone nogi oraz ciekawe tkaniny obiciowe. Retro w XIX w. wydaje się być jednym z bardziej pożądanych stylów w naszych domach, pomimo tego, że kilka dekad temu te nieciekawe meble były zmorą naszych rodziców czy dziadków.

Your rating: Brak Srednia: 5 (1 vote)

Piękna i tania biżuteria artystyczna - Zobacz