Pożegnaj rozstępy, czyli o sposobach ich usuwania

roz1.jpg


Z rozstępami można walczyć w dwojaki sposób: korzystając z bogatej oferty drogerii i aptek albo z fachowej pomocy kosmetyczki. Który sposób wybrać?

Kremy kontra zabiegi
Jeśli rozstępy są czerwono-fioletowe, skutecznie rozprawią się z nimi kosmetyki. Jeżeli rozstępy przypominają blizny i są jasno-perłowe, kosmetyki jedynie je zmniejszą, a jedynym w pełni skutecznym ratunkiem będą specjalistyczne, inwazyjne zabiegi.

Skuteczność kosmetyków
W składzie kremów na rozstępy muszą znaleźć się substancje, które powodują pobudzenie syntezy kolagenu. Dzięki temu powstają nowe i „zdrowe” włókna białkowe, które odpowiadają za elastyczność i wytrzymałość skóry. Substancjami, które wykazują takie działanie, są między innymi: wyciąg z soi, wyciąg z centella asiatica (wąkrotki azjatyckiej), silanole (czyli związki krzemu), pirogronian sodowy.
Centella asiatica jest bogatym źródłem saponiny trójterpenowej, związków kumarynowych, glikozydów fenolowych, asjatykozydów, fitosteroli, witamin, hydrokotyliny, gorycz walaryny, czy alaniny. Dzięki temu wykazuje dodatkowo działanie przeciwzapalne, antyseptyczne oraz ujędrniające. Silanole z kolei, poza pobudzaniem syntezy kolagenu, przyczyniają się do zwiększenia nawilżenia skóry, regenerują tkankę łączną oraz chronią przed wolnymi rodnikami. Pirogronian sodowy stymuluje syntezę kolagenu i wykazuje właściwości energetyzujące.
Walka z rozstępami za pomocą kosmetyków wymaga wiele cierpliwości i systematyczności, dobre kremy na rozstępy, jak chociażby Revitol Stretch Mark, są też bardzo skuteczne w profilaktyce.

Skuteczność zabiegów kosmetycznych
Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą między innymi: mezoterapia, laserowe usuwanie rozstępów, peelingi chemiczne (w tym chemabrazja kolorowa).
Mezoterapia to zabieg, który polega na wstrzykiwaniu koktajli odżywczych (najczęściej jest to mieszanka kwasu salicylowego i krzemionki organicznej), które pobudzają proces syntezy kolagenu i elastyny. Kuracja taka przyczynia się do wyraźnego spłycenia głębokości rozstępów, dzięki czemu stają się one niewidoczne i niewyczuwalne w dotyku.
Do laserowego usuwania rozstępów zalicza się dermabrazję laserową oraz metodę fraxel laser. Pierwszy sposób polega na ogrzewaniu skóry promieniowaniem laserowym, który powoduje odparowanie uszkodzonych komórek, bez uszczerbku pozostawia jednak zdrowe komórki. Nowo „narodzony” naskórek pojawia się po kilku miesiącach. Choć początkowo jest zaróżowiony, to z czasem przybiera naturalne zabarwienie. Dzięki takiemu zabiegowi nasza skóra pozbawiona jest rozstępów w 100 procentach.
W peelingach chemicznych wykorzystuje się kwasy – glikolowy lub trójchlorooctowy. Zabieg polega na nałożeniu na skórę takiego kwasu, a następnie jego neutralizacji. Dzięki temu naskórek zostaje złuszczony. W rezultacie rozstępy stają się spłycone, skóra wygładzona, a dodatkowo pobudzona zostaje produkcja kolagenu i elastyny.

Zarówno kremy, jak i zabiegi oceniane są bardzo różnie. Tym, co tak naprawdę decyduje, jest czas. Im szybciej zadziałamy, tym lepiej i sprawniej uporamy się z rozstępami.

Your rating: Brak Srednia: 5 (1 vote)

Piękna i tania biżuteria artystyczna - Zobacz