Produkty light – czy naprawdę odchudzają?

light.jpg


Produkty light – czy naprawdę odchudzają?

W ostatnich latach jesteśmy wręcz zasypywani produktami typu light, które zawierają mniejszą ilość kalorii, węglowodanów, tłuszczu lub cukru. Tego typu produkty mają korzystnie wpływać na naszą dietę i nie powodować przybierania na wadze. Jednak czy te „wspaniałe” wynalazki są zdrowe i czy faktycznie odchudzają? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na te pytania.

Obecnie możemy znaleźć mnóstwo produktów w wersji light. Kiedy przechodzimy na dietę wydajemy fortunę na dietetyczne napoje, odtłuszczone majonezy, mleko zero procent czy słodycze ze zmniejszoną zawartością cukru. O to, aby produkty te były atrakcyjne dbają reklamy, które zachęcają nas do ich kupowania. Jednak czasami warto się zastanowić czy nie stajemy się ofiara reklamy i czy hasło light nie jest tylko zwykłym sloganem do łowienia klientów.

Według dawnych przepisów produktem light mógł być produkt, który zawierał o około 40 procent mniej kalorii niż ten sam produkt w wersji normalnej. Jednak ze względu na to, iż coraz częściej trudno było odnaleźć oryginalny produkt w wersji normalnej, zrezygnowano z takich przepisów. Odkąd kontrolę nad tym zjawiskiem przejął Parlament Europejski produkt może nosić miano light jeżeli nie zawiera więcej niż 40 kalorii na 100 g w przypadku produktów stałych i nie więcej niż 20 kalorii przy produktach płynnych. Są to dość wysokie wymagania, dlatego też bardzo często producenci przechytrzają ten system i zamiast słówka light dodają do nazwy słowa typu fit, lekki, dietetyczne czy tez fitness. Wszystko po to, aby stworzyć złudzenie, że dzięki spożywaniu tego typu produktów, będziemy odżywiali się zdrowiej i lepiej.

Reklamy zachęcają nas do wybieranie dietetycznych produktów i gwarantują nam ich skuteczne działanie. Jednak trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Chyba logiczne jest to, że jeżeli zlikwidujemy coś ze składu produktu, musimy coś do niego dodać, aby zachował odpowiednią konsystencję, smak lub zapach. W takich przypadkach producenci najczęściej sięgają po dodatki, które nie należą do najzdrowszych, Dlatego też jedząc produkty light spożywamy więcej chemii, a na dodatek nie dostarczamy naszemu organizmowi żadnych wartości odżywczych.

Podczas fascynacji nienaganną figurą modelek i ich idealnym ciałem zupełnie zapominamy o własnym zdrowiu. Rezygnujemy z wielu składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Najlepszym na to przykładem są tłuszcze, które najczęściej są pomijane podczas diety. Jest to dużym błędem, ponieważ tłuszcze, podobnie jak białko, są ważnym budulcem naszych komórek. Oprócz tego wykorzystywane są do produkcji żółci, witaminy D i wielu hormonów. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w rybach i olejach roślinnych nie są w ogóle produkowane przez nasz organizm, dlatego tym bardziej powinny być dostarczane w każdym pożywieniu. Jeżeli całkowicie wyeliminujemy spożywanie tłuszczów doprowadzimy nasz organizm do wycieńczenia. Każdy składnik odżywczy jest potrzebny. Ważne jest tylko to, aby umieć dostarczać go naszemu organizmowi w odpowiednich ilościach.

Jak się okazuje w praktyce produkty light wcale nie wpływają korzystnie na stan naszego zdrowia. Oto kilka przykładów. Majonez light zawiera więcej skrobi, zagęszczaczy i konserwantów. Pszenne płatki zawierają dużą ilość węglowodanów, która powoduje, że zawierają więcej kalorii niż zwykłe płatki. Prawda jest taka, że kiedy zjadamy dietetyczny serek, jesteśmy dalej głodni i zazwyczaj sięgamy po następny. Szokującym faktem jest także to, że działanie takich produktów badano na szczurach! Z badań tych wynika, że te dietetyczne cuda wcale zwalczają otyłości, wręcz przeciwnie – pogłębiają ją. Podczas badań szczury były karmione dietetycznym jogurtem słodzonym glukozom o wartości energetycznej 4 kalorie i sacharyną, czyli sztucznym słodzikiem o zerowej wartości energetycznej. W efekcie szczury w szybkim czasie przybrały na wadze i miały problem ze zrzuceniem przybranej masy.

Może i artykuł ten wydaje się niedorzeczny, jednak takie są realia. Popularne i tak bardzo zachwalane przez reklamy produkty light są niezdrowe i wcale nie wpływają korzystnie na naszą sylwetkę. Dlatego warto się zastanowić czy opłaca się wydawać pieniądze, na jedzenie, które nas truje.

Your rating: Brak


Piękna i tania biżuteria artystyczna - Zobacz