Błędy żywieniowe

warzywa.jpg


Znowu chora? Dlaczego?

Wpływ na nasze zdrowie ma wiele czynników, między innymi: aktywność fizyczna, rodzaj pracy, styl życia a także to, co jemy. Im więcej swobody w naszym życiu, tym częściej możemy poszczycić się dobrym samopoczuciem i zdrowiem.

Dlatego tak ważne jest odreagowanie trudnych sytuacji a przede wszystkim unikanie sytuacji stresujących. Ważne, by umieć wypoczywać po ciężkim dniu pracy, w weekend oraz na urlopie. To bardzo ważne.
Źle wpływają na nasze zdrowie wszelkiego rodzaju używki typu papierosy, narkotyki, alkohol, osłabiają one organizm i są przyczyną wielu chorób.
Wpływ na nasze zdrowie mają także związki genetyczne, jednak jeśli w naszej rodzinie pojedyncze osoby umierały z powodu nowotworu, nie powinniśmy się jego obawiać. Ważne, by zadbać o swoje zdrowie dostarczając organizmowi tego, co cenne.

Badania naukowe dowodzą, że to, co i jak jemy ma duży, bo aż 40 %, wpływ na nasze zdrowie. Warto dlatego zaznaczyć, jak powinniśmy się odżywiać i jakich błędów unikać.
Systematyczne jedzenie to jeden z podstawowych punktów decydujących o właściwym spożywaniu pokarmów. Posiłki powinny być niewielkie, ale jedzone dość często, co około 3 godziny. Ostatni posiłek należy spożyć co najmniej na dwie godziny przed zaśnięciem, by nasz organizm miał jeszcze czas na przetrawienie i spalenie tego, czego mu dostarczyliśmy.
Błędy żywieniowe wynikają z niedostosowania się do wyżej wymienionych rad. Zbyt późno zjedzone śniadanie, a jeszcze gorzej, jego brak, powoduje, że nasz organizm, aby móc prawidłowo i intensywnie funkcjonować, musi czerpać energię z mięśni, nie, jak błędnie myśli wiele osób, z tkanki tłuszczowej. Tkanka ta buduje się jednak, kiedy zbyt późno zjemy kolację i jeśli robimy to notorycznie, zwiększa swoją objętość, co w konsekwencji prowadzi do otyłości.

Tyjemy, bo nie mamy czasu...
Współcześni ludzie żyją w biegu. Rano szybkie śniadanie (w wersji optymistycznej), następnie samochodem do pracy (to zagadnienie poruszymy później), a w niej siedzimy przez osiem godzin, wychodząc jedynie do toalety... I tak żyjemy. Na przygotowanie posiłku nie starcza nam sił, bo i skąd się one mają brać, skoro zjedliśmy coś albo i nie. Jeśli dodamy, że każdy dzień wygląda podobnie, rysuje się nam pełniejszy obraz. Więc na obiad coś z zamrażarki szybko podgrzanego w mikrofalówce czy na patelni i gotowe. A po obiedzie trzeba posprzątać w domu, zająć się dziećmi, komuż do głowy przyszedłby w tej chwili spacer?
Chorujemy, bo nie jesteśmy aktywni fizycznie, wracam do tego samochodu, którym przemierzamy drogę do pracy, nie spacerujemy, nie mówiąc już o bardziej „ekstremalnych” w naszym pojęciu sportów, jak jazda rowerem czy bieganie.

Wprowadzając niewielkie zmiany, bo te bardziej drastyczne zniechęciłyby nas już drugiego dnia, możemy dać swojemu organizmowi więcej możliwości. Z pewnością zrekompensuje się nam i pojęcie choroby stanie się nam odległe.

Your rating: Brak Srednia: 5 (1 vote)


Piękna i tania biżuteria artystyczna - Zobacz